HTML CSS PYTHON
reklama
Instalacja Pythona
Być może Twój komputer ma już zainstalowanego Pythona.
Żeby sprawdzić, czy masz zainstalowanego Pythona na komputerze z systemem Windows, wyszukaj na pasku startowym Pythona lub uruchom następujące polecenie w consoli (cmd):
C:\Users\>python --version
Żeby sprawdzić, czy masz zainstalowanego Pythona na Linuksie lub Macu, w Linuksie otwórz wiersz poleceń lub na Macu otwórz Terminal i wpisz:
python --version
Jeśli stwierdzisz, że nie masz zainstalowanego Pythona na swoim komputerze, możesz pobrać go bezpłatnie z następującej strony:
https://www.python.org
Samouczek Pythona
Interpretery i kompilatory
Języki programowania możemy podzielić na wysoko-poziomowe oraz nisko-poziomowe.

Wysoko-poziomowe języki programistyczne (dużo bardziej zrozumiałe przez człowieka) wymagają znacznie mniej czasu, są krótsze, bardziej przejrzyste oraz rzadziej posiadają błędy.
Dodatkowo są przenośne, to znaczy że można je uruchomić na różnych platformach sprzętowych bez konieczności dodatkowych zmian lub ich małym nakładem.
Kod programu wysoko-poziomowego nazywany jest kodem źródłowym,

Nisko-poziomowe języki programistyczne są często nazywane językami maszynowymi. Język maszynowy to zakodowane instrukcje binarne, które mogą być bezpośrednio przetwarzane przez komputer. Takie języki działają wyłącznie na jednym rodzaju urządzenia i w celu uruchomienia na innym muszą być zmodyfikowane całe lub w znacznej części.

Dwa rodzaje programów przetwarzają język wysoko-poziomowy w nisko-poziomowy: interpretery i kompilatory.

Interpreter to program, który czyta, tłumaczy i wykonuje instrukcje zawarte w kodzie wysoko- poziomowym linia po linii, realizując jego działanie.

Kompilator to program, który czyta, tłumaczy i wykonuje instrukcje zawarte w kodzie wysoko- poziomowym w całości, zanim zostanie on uruchomiony na komputerze.
Po kompilacji program może być wielokrotnie uruchamiany bez potrzeby ponownego tłumaczenia.
Kompilatory i interpretery jako programy, pobierają kod czytelny dla człowieka i tłumaczą go na czytelny dla komputera.

Języki programowania korzystające z interpreterów to Python, Ruby i JavaScript, natomiast języki programowania korzystające z kompilatorów to Java, C++ i C.

Język interpretowany to najpierw napisany kod źródłowy i zapisany w jakimś pliku, który następnie jest wiersz po wierszu odczytywany i wykonywany przez interpreter, czyli program komputerowy przeznaczony do tłumaczenia kodu źródłowego na kod zrozumiały dla maszyny.

Język kompilowany to napisany kod źródłowy, który od razu jest odczytywany i wykonywany przez kompilator, czyli program komputerowy przeznaczony do tłumaczenia kodu źródłowego na kod maszynowy. Język kompilowany to taki, który żeby zadziałał, musi najpierw być przetłumaczony w całości na kod maszynowy, a dopiero wtedy może być uruchomiony.

Python jest językiem interpretowanym.

I język interpretowany i język kompilowany ma swoje zalety.
Kompilator pokaże błędy jeszcze przed uruchomieniem programu. Jeśli w języku kompilowanym popełnisz poważny błąd w linii numer 100, polecenia w ogóle się nie wykonają.
Natomiast Interpreter wykona linie 1-99 i wyrzuci błąd dopiero w linii 100.

Podsumowując Python nie ma kompilatora, tylko interpreter.
Interpreter czyta kod źródłowy a później go wykonuje (w dużym uproszczeniu). Tu możesz pobrać interpreter Pythona http://www.python.org/download.
reklama
reklama
Szkoła bananik.pl jest zoptymalizowana pod kątem uczenia się, testowania i szkolenia.
Przykłady są stale sprawdzane, aby uniknąć błędów, ale nie możemy zagwarantować pełnej poprawności wszystkich treści.
Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na przeczytanie i zaakceptowanie naszych warunków użytkowania, plików cookie i polityki prywatności.
© 2022 bananik.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem